Så firar branschprofilerna påsk

”Så firar branschprofilerna påsk
Vad gör egentligen en revisor, en jurist, en managementkonsult och en pr-konsult när påskledigheten gör sitt intåg och det är dags att stänga ner jobbdatorn? Realtid har frågat tio branschprofiler om deras planer under ledigheten. (…)
Patrik Westander, vd för pr-byrån Westander
– Jag läser alltid mycket under långhelger och semestrar. Det är ofta en blandning av ledarskapsböcker, annan facklitteratur och en hel del skönlitteratur. Senast avslutad är Anthony Doerrs All the light we cannot see, en lysande bok som är både prisbelönt och storsäljare. Skönlitteratur är bra för alla anser Patrik Westander, inte minst i oroliga tider.
– Läsande skapar förståelse för medmänniskor, stimulerar vår nyfikenhet och bidrar till ökad kreativitet. Det är viktigt för ledare, lönsamt för företag och jag tror det bidrar till välfungerande samhällen.”

Realtid.se den 13 april 2017

Pressklipp 2017

Visa fler