Pr-expert: Juholt tror att han klarar sig själv
”Pr-expert: Juholt tror att han klarar sig själv
Den interna kritiken och förtroendekrisen tycks aldrig sluta mullra. Ändå fortsätter Håkan Juholt säga att han inte har några problem. Förnekelsestrategin är antagligen en effekt av Juholts personlighet och bristande erfarenhet – och den är inte lyckad, enligt S-märkta pr-konsulten Sandro Wennberg. (…)
Och trots att hösten och vintern har kantats av skandaler och kriser kring S-ledaren, där hyresbidraget och diskussionen kring skuggbudgeten är två exempel, sa Håkan Juholt i morse att det är partiet och inte han personligen som är i en svår sits. Den mediestrategin imponerar inte på S-märkte Sandro Wennberg på
pr-byrån Westander. Ett av problemen är att Juholt inte visar att han har någon krisinsikt.
– Han försöker nå ut med en bild av att man diskuterar politiken, men alla vet att man diskuterar ledarskapskrisen. Både media och väljare genomskådar det, säger Wennberg.”
SvD.se den 20 januari 2012