Westander gör 2,3 miljoner i förlust första halvåret
Pr-byrån Westander redovisar en rörelseförlust på 2,3 miljoner kronor under första halvåret. Det är en förlustökning med 0,6 miljoner kronor jämfört med motsvarande period 2024.

– Våren har varit fortsatt tuff och vi summerar nu sex kvartal i rad med förlust. Samtidigt ser vi en stabil efterfrågan inom energi och hållbarhet, två områden där vi har särskild kompetens, säger vd Patrik Westander.
Westanders byråintäkt blev 25,1 miljoner kronor under första halvåret, en minskning med 6,1 miljoner eller 20 procent jämfört med motsvarande period 2024.
– En ljuspunkt är att fler än någonsin har anmält sig till höstens öppna heldagskurser i Pr-skolan. Det ökande kursintresset visar på framtidstro även i ett svagt konjunkturläge, säger Patrik Westander.
Westanders byråintäkt har de senaste tio åren ökat med 4 procent i årsgenomsnitt, från 35 miljoner kronor 2014 till 54 miljoner 2024. Företagets långsiktiga expansionsmål är att bli en av Nordens största pr-byråer.