Om köttguide, oljefond och elcertifikat
21 – 29 maj 2015
Nötkött får rött ljus från WWF
Efter att sedan 2002 ha hjälpt konsumenter att välja vilka fiskar man ska äta ger sig nu WWF in på köttmarknaden. Med sin nya köttguide vill organisationen göra det enklare att fatta kloka matbeslut som tar hänsyn till naturen, klimatet och djurens välfärd.
– Vi hoppas att många kommer att använda köttguiden. Det är faktiskt väldigt viktigt för planetens överlevnad och den egna hälsan, säger Anna Richert, sakkunnig för hållbar mat på WWF, enligt Svenska Dagbladet.
Värt att notera är att inget nötkött får grönt ljus ur ett klimatperspektiv, inte ens naturbeteskött. Viltkött är den enda sortens kött som får grönt ljus ur samtliga perspektiv.
Läs om köttguiden i Svenska Dagbladet
Kocken Paul Svensson förklarar i Aktuellt varför köttguiden är bra
Norge nobbar kol
Norges oljefond förvaltar 916 miljarder dollar. Nu har stortinget beslutat att fonden inte längre får investera de pengarna i bolag som är beroende av kol.
Stortingspolitikern Terje Breivik från Venstre säger till Financial Times att ”Det här kommer att göra stor skillnad, det kommer att påverka både vanliga gruvbolag och energibolag. Den viktigaste förklaringen är att oljefonden själv är medveten om de finansiella riskerna med klimatförändringar”.
Beslutet innebär inte nödvändigtvis att oljefonden ska sluta investera i kolföretag helt och hållet, utan snarare att man får ett kraftfullt verktyg för att få företag att minska sitt beroende av kol.
Läs om nyheten på Dagens Industri
Lyssna på ett inslag på Sveriges Radio Ekot
Läs artikeln i Financial Times
Ny proposition om höjd ambition i elcertifikatssystemet
Regeringen har i dag lämnat en ny proposition om ambitionshöjning för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015 till riksdagen. Förslaget innebär att Sverige ska finansiera produktion av 30 terawattimmar ny förnybar el till 2020 jämfört med 2002.
– Regeringens förändring innebär att Centern med stor sannolikhet kommer att rösta för propositionen och säkerställa att ambitionsnivån för den förnybara elproduktionen kommer att öka, säger Jessica Henryson, chef för Westander Klimat och Energi.
Läs mer och ladda ner propositionen på regeringens webbplats
Övriga klimatnyheter
Svenska Dagbladet: Jenny Stiernstedt: Allt fler skäl att tro på nytt klimatavtal
Svenska Dagbladet: Fossila bränslen subventioneras – 850 miljoner kronor i minuten
Sveriges Radio, Klotet: Vattenfalls brunkol, sälja eller lämna i marken
Sveriges Radio: Sverige och USA i samarbete om Arktis
Veckans Affärer: Därför fortsätter elen att bli billigare
Lantbruk och Skogsland: Råmetanol kan bli framtidens bränsle
Lunds Universitet: Savanner bromsar klimatförändringar
Energimyndigheten: Innovativ svensk vågkraftsteknik baserad på människans hjärtpuls
Svenska Dagbladet: MP slår tillbaka mot USA-forskare
Dagens Industri: Japan har världens största flytande solkraftverk
SVT, Norrbotten: Fåglarna flyr Norrbotten
Svenska Dagbladet: Passagerare betalar förnybart bränsle
Produktaktuellt: Audi tillverkar fossilfri bensin – helt utan olja
Ny Teknik: Solceller som är perfekt för nordiska vintrar
MiljöAktuellt: Brasilien går all-in på solenergi
Dagens Industri: Indien siktar på en miljon jobb inom förnybar energi
Elektroniktidningen: Ikea levererar sin egen energi i Norden
Europeiska Kommissionen: En satsning på miljövänlig och effektiv energi i EU
Sveriges Kristna Råd: Svenska kyrkoledare i upprop för miljön
Vox: The awful truth about climate change no one wants to admit
Treehugger: Universal energy 10 times cheaper, twice as fast with renewables, says campaign
Dagens Industri, Debatt: Annie Lööf: Romson gör nytt självmål